Využití průzkumů ve vzdělávání - několik příkladů

Knihy ve vzdělávání

Pryč jsou doby, kdy jste si zvykli vypracovat dotazník, nechat ho vytisknout, okopírovat a rozeslat, než jste účastníkům připomněli, že musí vše napsat hůlkovým písmem.

Dnes se weby s online průzkumy předhánějí v tom, kdo vám nabídne co nejvíce funkcí, které vyhovují potřebám každého tvůrce průzkumu. Jak tedy nejlépe využít průzkumy ve vzdělávání?

Správa školy

Při zavádění nové aktivity, akce nebo zdroje můžete vždy použít online průzkumy, abyste získali zpětnou vazbu od rodičů nebo studentů. Kromě toho můžete jednou ročně rozeslat standardizovaný dotazník všem zaměstnancům školy a zjistit jejich potřeby v oblasti profesního rozvoje. Online průzkumy jsou navíc bezproblémové a zaberou vám jen tolik času, kolik byste potřebovali na vyťukání několika kláves. Proto je můžete pohodlně využít ke zjištění zájmu o nadcházející akci nebo aktivitu vaší školy. Také mnoho vedoucích pracovníků škol používá dotazníky k získání zpětné vazby o pracovním prostředí.

Učitelé

Online průzkumy jsou velmi užitečným nástrojem, pokud jde o sběr informací od studentů, například pro zkoumání zájmů studentů. Někteří učitelé využívají dotazníky, aby věděli, jak si stojí předchozí znalosti nových nebo přestupujících studentů pro nadcházející školní práci. A to není všechno, studentům můžete posílat dotazníky, abyste získali zpětnou vazbu na předchozí práci a ověřili si, zda byla úspěšná nebo jak by se dala zlepšit. Podívejte se Surveyrock.com; pomocí našich nástrojů můžete navrhnout průzkum, který bude vyhovovat vašim potřebám.

Studenti

Studenti mohou online průzkumy využívat i sami. Studenti mohou například pomocí průzkumů shromažďovat informace pro zadání úkolu. Mohou je použít pro sběr zpětné vazby k něčemu, co případně vytvořili. Navíc mohou své výsledky analyzovat pomocí našich grafů nebo exportovat nezpracovaná data do tabulky pro analýzu a použít je k dalšímu rozhodování nebo prostě k zamyšlení nad tím, co se naučili.

Zamyslete se nad tím, co mohou online průzkumy ve vzdělávání skutečně přinést. Když studenti vytvářejí vlastní průzkumy, musí dobře rozumět zadání a obsahu; teprve pak jsou schopni formulovat adekvátní otázky. Kromě toho se studenti také učí, jak pokládat vhodné otázky, které získají potřebné informace. Někteří učitelé podporují práci studentů s průzkumy, protože se domnívají, že to posílí jejich znalosti o tom, jak interpretovat odpovědi v podobě čísel a grafů, a získají přehled o tom, jak lidé skutečně smýšlejí o určitých tématech (protože většina průzkumů je anonymní). V konečném důsledku je to pro studenty skvělý způsob, jak se zamyslet a zlepšit své znalosti. Online průzkumy jsou ukázkovým příkladem strategického a inovativního učení.

Komentáře

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

cs_CZČeština