Yıldız Derecelendirmesi Sorusu (veya smilies, kalpler ve başparmaklar)

En son soru türümüz olan Yıldız Derecelendirmesi, genellikle yorumcular tarafından restoranlar ve oteller, filmler, TV şovları veya gerçekten herhangi bir şey gibi şeyleri sıralamak için kullanılır. Beş yıldızlı bir derecelendirme sistemi en yaygın olanıdır; bir yıldız en düşük, beş yıldız ise en iyi veya en yüksek kaliteyi ifade eder.

Basit yıldız derecelendirmesi soru örneği

Yıldız Puanı sorusunu basit bir anket veya yoklamada tek başına kullanabileceğiniz gibi, katılımcılardan daha fazla bilgi toplamak için daha geniş bir soru koleksiyonunun parçası olarak da kullanabilirsiniz.

Simge Türleri

Size sorunun çeşitli yönlerini kişiselleştirme olanağı sağlıyoruz. Yıldız kullanmak istemiyorsanız simgesi sorunuz için gülen yüz, kalp veya başparmak simgesini kullanmaktan çekinmeyin.

4 simge türünün tümü: yıldız, kalp, gülen yüz, başparmak yukarı

Derecelendirme Ölçeği Sayısı

10'lu bir simge kullanmayı tercih ederseniz derecelendirme ölçeği Varsayılan 5 yerine daha fazla ayrıntı için bunu da yapabilirsiniz. Derecelendirme ölçeğiniz için 1 ile 10 arasında simge seçin. Neden sadece 1 simgeli bir derecelendirme istediğinizi bilmiyorum ama birinin gerçekten ihtiyacı olması durumunda size bu imkanı vermek istedik!

Simge Rengi

Bu simge rengi gönlünüzce değiştirebileceğiniz bir başka özelliktir. 64 standart renkten birine tıklayın veya renk tonları, renk tonları ve tonların kombinasyonundan renginizi özelleştirin.

Renk seçici. 64 standart renk arasından seçim yapın veya kendi kombinasyonunuzu oluşturun.

Derecelendirme Etiketleri

Ayarlayabileceğiniz bir sonraki seçenek derecelendirme etiketleri. Örneğin, anket katılımcılarınıza 1 yıldızın kötü, 5 yıldızın ise en iyi anlamına geldiğini açıkça belirtmek istiyorsanız, simgelerin hemen üzerine bunu belirten bir etiket ekleyin. İstediğiniz kadar çok veya az etiket ekleyin.

Derecelendirme etiketleri ile yıldız derecelendirmesi sorusu

'N/A' Seçeneği

Yıldız Puanı sorunuzu özelleştirmenin bir başka yolu da "N/A seçenek. Bu ifade "uygulanamaz", "mevcut değil" veya "cevap yok" anlamına gelmektedir. Sorunun katılımcı için geçerli olmadığı bir durumda kullanılır.

Diyelim ki bir oteliniz var ve her ziyaretçiden "Yemeğimizi nasıl buldunuz?" sorusunu içeren bir anket doldurmasını istiyorsunuz. Eğer bir kişi sadece geceyi otelde geçirmiş ancak restoranda hiç yemek yememişse, bu soruya "N/A" seçeneğini işaretleyerek cevap verecektir.

İsteğe bağlı N/A seçeneği ile yıldız derecelendirme sorusu

Derecelendirme Ağırlıkları

Normalde her yanıtı basit bir ölçekle sıralarsınız: 1 yıldız = 1 puan, 2 yıldız = 2 puan, vb. Ancak, farklı ağırlıklandırma yapmak istediğiniz durumlar olabilir.

Örneğin 1 yıldız = 0 puan, 2 yıldız = 5 puan, 3 yıldız = 10 puan olabilir. Negatif sayılar da kullanabilirsiniz. Örneğin şöyle bir şey yapabilirsiniz: 1 yıldız = -2, 2 yıldız = -1, 3 yıldız = 0, 4 yıldız = 1 ve 5 yıldız = 2. Bu derecelendirme ağırlıkları raporlama bölümünde her bir yanıta ağırlıklı bir ortalama puan vermek için kullanılır.

Yorum Seçeneği

Tek tıklamayla yanıt vermenin size yeterli bilgi sağlamadığı zamanlar olabilir. Anketi yanıtlayan kişiye yanıtına ek bağlam sağlama seçeneği vermek istiyorsanız, sorunuza bir 'diğer' (veya yorum) kutusu ekleyin.

'Diğer' metin kutulu yıldız derecelendirme sorusu

Kendi Yıldız Derecelendirme Sorunuzu Oluşturmak İçin Adımlar

Şimdi size kendi Yıldız Derecelendirme Sorunuzu oluşturma adımlarında yol göstereceğim.

İlk olarak, Soru Ekle + düğmesine tıklayın ve ardından Yıldız Derecelendirmesine çift tıklayın.

Yıldız Derecelendirmesi sorusunu seçin

Bir sonraki adım ise soru metni. Örneğin, "Personelimizin güler yüzlülüğünü nasıl değerlendirirsiniz"?

Daha sonra simgesi. Bu durumda, "kalpler" seçeneğini seçtik.

Katılımcılara aşağıdaki seçenekleri sunmaya karar verdik 1 ile 10 arasında kalpler.

Son olarak, seçtiğimiz renk sorumuza ve simgemize (kırmızı) en uygun olanı seçin. Renk seçicinin hemen sağında, seçilen seçeneklerle birlikte simgenin bir önizlemesini görebilirsiniz.

Ölçek boyutuna (simge sayısına) bağlı olarak genişlik seçeneklerinin sayfa genişliğinin varsayılan 100% değerinden daha dar olması gerekir. Bu kararı verirken, bunun hem masaüstü anket görünümünü hem de mobil cihazların görünümünü etkilediğini lütfen unutmayın.

Bir Yıldız Derecelendirmesi sorusu ekleyin

Diğer soru seçenekleriyle ilgili açıklamalar için lütfen yukarıdaki kısa tanıtımlara bakınız.

Yıldız Derecelendirme Raporlaması

Katılımcılar anketinizi yanıtlamaya başladığında, ne gönderdiklerini görmek isteyeceksiniz. Her bir kişinin gönderdiği seçenekleri incelemek için sayfanın üst kısmındaki "Raporlama" düğmesine ve ardından "Bireysel Yanıtlar "a tıklayın.

Tek bir katılımcının gönderdiği her şeyi görmek için Bireysel Yanıtlar üzerine tıklayın

Bu sayfada, anketinize katılan kişilerin her bir soruya nasıl yanıt verdiğini gösteriyoruz. Yıldız Değerlendirmesi soru türü için tıklanan simge sayısını ve ilgili puanı gösteriyoruz. Standart ağırlıkları değiştirmediyseniz bu iki sayı aynı olacaktır.

Bireysel yanıtlar

Raporlama Özeti

Şimdiye kadar tüm anket katılımcılarınız tarafından yapılan seçimlerin bir özetini görmek için raporlamaya genel bakış sayfasına geri dönün ve sayfanın üst kısmındaki yeşil sağ oka tıklayın. Alternatif olarak, açılır menüden belirli bir sayfayı seçin.

Aşağıda bir Yıldız Derecelendirmesi sorusu için görebileceğiniz bir örnek yer almaktadır. Şu ana kadar sorumuz sadece 4 yanıt aldı: 1 1 yıldızlı değerlendirme, 1 4 yıldızlı değerlendirme ve 2 uygulanamaz seçeneği. Ağırlıklı ortalama, her bir derecelendirme için yanıt sayısının ilgili derecelendirmenin ağırlığı ile çarpılarak toplanmasıyla hesaplanır. 'N/A' seçimleri göz ardı edilmiştir.

Yıldız Derecelendirmesi raporlama özeti - ağırlıklı ortalama

Yukarıdaki örnekte bu şu anlama gelir: (1 * 1 + 1 * 4) / (1 + 1) = 2.5. Bu sayı sarı çubuk grafikte gösterilmektedir. Her bir seçeneğin kaç kez seçildiğini grafiksel olarak görmek için sağ üstteki "Ağırlıklı Ortalama" açılır düğmesine tıklayın ve "Dağılım "ı seçin. Hiç seçilmeyen tüm seçenekler grafikten çıkarılmıştır. Bu yüzden sadece 3 çubuk vardır.

Yıldız Derecelendirmesi raporlama özeti - seçim dağılımı

Katılımcıların "Başka bir şey var mı?" metin kutusuna ne girdiklerini alttaki "'Diğer' yanıtlara göz atın" başlıklı bağlantıya tıklayarak görebiliriz.

Daha fazla veri analizi için ekranın sağ üst köşesindeki "Dışa Aktar" düğmesine tıklayarak Yıldız Derecelendirme sorusu verilerinizi Excel, CSV veya SPSS veri formatlarına aktarabilirsiniz.

İşte bu kadar! Artık anketlerinizde Yıldız Değerlendirmesi sorusunu ne zaman ve nasıl kullanacağınız konusunda iyi bir fikriniz olduğunu umuyoruz. Herhangi bir sorunuz varsa lütfen aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin veya destek ekibimize bir e-posta gönderin.

Yorumlar

 • Alessandra
  4:37 pm'de June 23, 2023

  Bu pergunta de classificação de estrelas modelini e-posta gövdesinde kullanmak mümkün mü?

  1. Chris
   12:03 pm'de September 2, 2023

   Birkaç hafta içinde, bu gibi sorular da dahil olmak üzere sorularınızı iletişim bilgilerinize göndermenize izin veren yeni bir e-posta dağıtıcısını duyuracağız.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir

tr_TRTürkçe