Pytanie o ocenę gwiazdkową (lub uśmieszki, serduszka i kciuki)

Nasz najnowszy typ pytania, ocena gwiazdkowa, jest zwykle używany przez recenzentów do oceniania takich rzeczy jak restauracje i hotele, filmy, programy telewizyjne i tak naprawdę wszystko. Pięciogwiazdkowy system oceny jest najbardziej powszechny, gdzie jedna gwiazdka oznacza najniższą ocenę, a pięć gwiazdek oznacza najlepszą lub najwyższą jakość.

Prosty przykład pytania o ocenę gwiazdkową

Możesz użyć pytania Star Rating samodzielnie w prostej ankiecie lub sondażu lub jako część większego zbioru pytań, aby zebrać więcej informacji od respondentów.

Typy ikon

Dajemy Ci możliwość spersonalizowania kilku aspektów pytania. Jeśli nie chcesz używać gwiazdek ikona do swojego pytania możesz użyć ikony uśmiechniętej buźki, serduszka lub kciuka w górę.

Wszystkie 4 typy ikon: gwiazdka, serduszko, buźka, kciuk w górę

Skala ocen Licznik

Jeśli wolisz użyć 10-ikon skala ocen aby uzyskać większą szczegółowość zamiast domyślnych 5, możesz to również zrobić. Wybierz pomiędzy 1 a 10 ikonami dla swojej skali ocen. Nie jestem pewien, dlaczego chciałbyś mieć tylko 1 ikonę oceny, ale chcieliśmy dać Ci taką możliwość na wypadek, gdyby ktoś naprawdę tego potrzebował!

Kolor ikony

Strona kolor ikony to kolejny aspekt, który może być zmieniony do woli. Kliknij na jeden z 64 standardowych kolorów lub dostosuj swój kolor z kombinacji barw, odcieni i odcieni.

Selektor kolorów. Wybierz spośród 64 standardowych kolorów lub stwórz własną kombinację.

Etykiety oceny

Kolejną opcją, którą można dostosować są etykiety ratingowe. Jeśli chcesz, aby dla uczestników ankiety było jasne, że np. ocena 1-gwiazdkowa oznacza złą ocenę, a 5-gwiazdkowa oznacza najlepszą, dodaj etykietę tuż nad ikonami z takim napisem. Możesz dodać tyle etykiet, ile chcesz.

Pytanie o ocenę gwiazdkową z etykietami oceny

Opcja "N/A

Innym sposobem na dostosowanie pytania o ocenę gwiazdkową jest dodanie "N/A opcja. Jest to skrót od wyrażenia "nie dotyczy", "niedostępne" lub "brak odpowiedzi". Używa się go w sytuacji, gdy pytanie nie dotyczy respondenta.

Załóżmy, że jesteś właścicielem hotelu i prosisz każdego gościa o wypełnienie ankiety zawierającej wymagane pytanie "Jak podobało ci się nasze jedzenie?". Jeśli ktoś tylko spędził noc w hotelu, ale nigdy nie jadł żadnego jedzenia w restauracji, wtedy odpowiedziałby na to pytanie z wyborem "N/A".

Pytanie o ocenę gwiazdkową z opcjonalnym wyborem N/A

Wagi znamionowe

Normalnie oceniłbyś każdą odpowiedź za pomocą prostej skali: 1 gwiazdka = 1 punkt, 2 gwiazdki = 2 punkty itd. Mogą jednak zaistnieć okoliczności, w których chcesz nadać rzeczom inną wagę.

Na przykład 1 gwiazdka = 0 punktów, 2 gwiazdki = 5 punktów, 3 gwiazdki = 10 punktów. Możesz również użyć liczb ujemnych. Na przykład możesz zrobić coś takiego: 1 gwiazdka = -2, 2 gwiazdki = -1, 3 gwiazdki = 0, 4 gwiazdki = 1 i 5 gwiazdek = 2. Te wagi oceny są używane w sekcji raportowania, aby podać średni ważony wynik dla każdej odpowiedzi.

Komentarz Opcja

Czasami zdarza się, że odpowiedź udzielona za pomocą jednego kliknięcia nie dostarcza wystarczającej ilości informacji. Jeśli chcesz dać respondentowi możliwość podania dodatkowego kontekstu swojej odpowiedzi, dodaj do pytania pole "inne" (lub komentarz).

Pytanie o ocenę gwiazdkową z polem tekstowym "inne

Kroki do stworzenia własnego pytania o ocenę gwiazdkową

Teraz przeprowadzę Cię przez etapy tworzenia własnego pytania o ocenę gwiazd.

Najpierw kliknij przycisk Add Question +, a następnie kliknij dwukrotnie na Star Rating.

Wybierz pytanie dotyczące oceny gwiazdkowej

Następnym krokiem jest wprowadzenie tekst pytania. Na przykład: "Jak oceniasz przyjazność naszego personelu"?

Następnie wybierz ikona. W tym przypadku wybraliśmy opcję "serca".

Postanowiliśmy dać respondentom możliwość wyboru między 1 a 10 serca.

Wreszcie, wybieramy kolor która najlepiej pasuje do naszego pytania i ikony (czerwona). Tuż po prawej stronie od selektora kolorów znajduje się podgląd ikony z wybranymi opcjami.

W zależności od wielkości skali (ilości ikon), możemy też zrobić szerokość wyboru węższe niż domyślna 100% szerokość strony. Przy podejmowaniu tej decyzji należy pamiętać, że ma to wpływ zarówno na widok ankiety na desktopie, jak i na urządzeniach mobilnych.

Dodaj pytanie o ocenę gwiazdkową

Opisy pozostałych opcji pytań znajdują się w krótkich wprowadzeniach powyżej.

Sprawozdawczość w zakresie oceny gwiazdkowej

Kiedy respondenci zaczną wypełniać ankietę, będziesz chciał zobaczyć, co dodali. Kliknij na przycisk "Raportowanie" na górze strony, a następnie "Odpowiedzi indywidualne", aby przejrzeć wybory, które każda osoba przesłała.

Kliknij na Indywidualne odpowiedzi, aby zobaczyć wszystkie odpowiedzi przesłane przez jednego respondenta

Na tej stronie pokażemy Ci jak osoby biorące udział w ankiecie odpowiedziały na każde pytanie. Dla pytań typu Star Rating wyświetlamy liczbę klikniętych ikon oraz przypisany im wynik. Jeśli nie zmieniłeś wagi standardowej, te dwie liczby będą takie same.

Odpowiedzi indywidualne

Podsumowanie sprawozdawczości

Aby zobaczyć podsumowanie wyborów dokonanych do tej pory przez wszystkich respondentów, wróć do strony przeglądu raportów i kliknij zieloną strzałkę w prawo u góry strony. Możesz również wybrać konkretną stronę z rozwijanego menu.

Poniżej znajduje się przykład tego, co możesz zobaczyć dla pytania o ocenę gwiazdkową. Do tej pory nasze pytanie otrzymało tylko 4 odpowiedzi: 1 ocena 1-gwiazdkowa, 1 ocena 4-gwiazdkowa i 2 odpowiedzi, które nie mają zastosowania. Średnia ważona jest obliczana poprzez zsumowanie liczby odpowiedzi dla każdej oceny pomnożonej przez wagę danej oceny. Wybory "N/A" są ignorowane.

Podsumowanie sprawozdawczości w zakresie oceny gwiazdkowej - średnia ważona

W powyższym przykładzie wychodzi to na: (1 * 1 + 1 * 4) / (1 + 1) = 2.5. Ta liczba jest pokazana na żółtym wykresie słupkowym. Kliknij na przycisk rozwijany "Średnia ważona" w prawym górnym rogu i wybierz "Rozkład", aby zobaczyć graficznie, ile razy każdy pojedynczy wybór został wybrany. Wszystkie opcje, które nie zostały wybrane w ogóle są wyłączone z wykresu. Dlatego są tylko 3 słupki.

Podsumowanie sprawozdawczości dotyczącej oceny gwiazdkowej - podział według wyboru

Możemy zobaczyć, co respondenci wpisali w pole tekstowe "Coś jeszcze?", klikając na link na dole zatytułowany "Przeglądaj 'inne' odpowiedzi".

W celu dalszej analizy danych możesz również kliknąć na przycisk "Eksportuj" w prawym górnym rogu ekranu, aby wyeksportować dane pytania o ocenę gwiazdkową do formatu Excel, CSV lub SPSS.

To jest to! Mamy nadzieję, że wiesz już kiedy i jak używać pytań o ocenę gwiazdkową w swoich ankietach. Daj nam znać, jeśli masz jakieś pytania w sekcji komentarzy poniżej lub po prostu wyślij e-mail do naszego zespołu wsparcia.

Uwagi

 • Alessandra
  June 23, 2023 w 4:37 pm

  Czy możliwe jest wykorzystanie tego modelu zapytania o klasyfikację obszarów w strukturze wiadomości e-mail?

  1. Chris
   September 2, 2023 w 12:03 pm

   Za kilka tygodni udostępnimy nowy dystrybutor poczty e-mail, który pozwoli Ci wysyłać pytania, w tym pytania takie jak to, do naszych kontaktów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolski