Otázka na hvězdičkové hodnocení (nebo smajlíky, srdíčka a palce)

Náš nejnovější typ otázky, hvězdičkové hodnocení, obvykle používají recenzenti pro hodnocení věcí, jako jsou restaurace a hotely, filmy, televizní pořady a vlastně cokoli. Nejčastěji se používá pětihvězdičkový systém hodnocení, přičemž jedna hvězdička je nejnižší a pět hvězdiček znamená nejlepší nebo nejvyšší kvalitu.

Jednoduchý příklad hvězdičkového hodnocení

Otázku týkající se hvězdičkového hodnocení můžete použít samostatně v jednoduchém průzkumu nebo anketě nebo jako součást většího souboru otázek, abyste od respondentů získali více informací.

Typy ikon

Nabízíme vám možnost přizpůsobit několik aspektů otázky. Pokud nechcete použít hvězdičku ikona pro svou otázku můžete použít ikonu smajlíka, srdíčka nebo palce nahoru.

Všechny 4 typy ikon: hvězda, srdce, smajlík, palec nahoru

Počet hodnotících stupnic

Pokud byste raději použili 10 ikon hodnotící stupnice pro větší granularitu namísto výchozích 5, můžete to udělat také. Pro stupnici hodnocení si můžete vybrat mezi 1 a 10 ikonami. Nejsem si jistý, proč byste chtěli hodnocení pouze 1 ikonou, ale chtěli jsme vám dát tuto možnost pro případ, že by ji někdo opravdu potřeboval!

Barva ikony

The barva ikony je dalším aspektem, který lze měnit podle libosti. Klikněte na jednu ze 64 standardních barev nebo si barvu přizpůsobte z kombinace odstínů, barevných odstínů a barevných odstínů.

Výběr barvy. Vyberte si ze 64 standardních barev nebo si vytvořte vlastní kombinaci.

Hodnotící štítky

Další možností, kterou můžete nastavit, jsou hodnotící štítky. Pokud chcete, aby bylo účastníkům průzkumu jasné, že například hodnocení 1 hvězdičkou znamená špatné a 5 hvězdiček nejlepší, přidejte nad ikony štítek s tímto označením. Můžete přidat libovolný počet štítků nebo jen několik.

Otázka hodnocení hvězdičkami s hodnotícími štítky

Možnost "N/A

Dalším způsobem, jak si přizpůsobit otázku s hvězdičkovým hodnocením, je přidat "NEUPLATŇUJE SE možnost. Jedná se o zkratku "nepoužitelné", "nedostupné" nebo "bez odpovědi". Používá se v situaci, kdy se otázka na respondenta nevztahuje.

Řekněme, že vlastníte hotel a žádáte každého návštěvníka, aby vyplnil dotazník, který obsahuje povinnou otázku "Jak vám chutnalo naše jídlo?". Pokud někdo v hotelu pouze přenocoval, ale nikdy nejedl žádné jídlo v restauraci, pak na tuto otázku odpoví možností "N/A".

Otázka s hvězdičkovým hodnocením s volitelnou možností N/A

Hodnotící váhy

Za normálních okolností byste každou odpověď ohodnotili jednoduchou stupnicí: 1 hvězdička = 1 bod, 2 hvězdičky = 2 body atd. Mohou však nastat okolnosti, kdy budete chtít vážit jinak.

Například 1 hvězdička = 0 bodů, 2 hvězdičky = 5 bodů, 3 hvězdičky = 10 bodů. Můžete také použít záporná čísla. Můžete například udělat něco takového: 1 hvězdička = -2, 2 hvězdičky = -1, 3 hvězdičky = 0, 4 hvězdičky = 1 a 5 hvězdiček = 2. Tyto váhy hodnocení se používají v části pro vykazování, aby se každé odpovědi přidělilo vážené průměrné skóre.

Možnost komentáře

V některých případech vám odpověď na jedno kliknutí neposkytne dostatek informací. Pokud chcete respondentovi průzkumu poskytnout možnost uvést další souvislosti k jeho odpovědi, přidejte k otázce pole "jiné" (nebo komentář).

Otázka na hvězdičkové hodnocení s textovým polem "jiné

Kroky k vytvoření vlastní otázky s hvězdičkovým hodnocením

Nyní vás provedu kroky k vytvoření vlastní otázky s hvězdičkovým hodnocením.

Nejprve klikněte na tlačítko Přidat otázku + a poté dvakrát klikněte na položku Hvězdičkové hodnocení.

Zvolte otázku týkající se hvězdičkového hodnocení

Dalším krokem je zadání text otázky. Například: "Jak hodnotíte vstřícnost našeho personálu"?

Pak vyberte ikona. V tomto případě jsme zvolili možnost "srdíčka".

Rozhodli jsme se dát respondentům na výběr mezi 1 a 10 srdce.

Nakonec vybereme barva který nejlépe odpovídá naší otázce a ikoně (červená). Hned vpravo od voliče barev se zobrazí náhled ikony s vybranými možnostmi.

V závislosti na velikosti měřítka (počtu ikon) bychom také mohli vytvořit. šířka z možností užší než výchozí 100% šířky stránky. Při tomto rozhodování mějte na paměti, že to ovlivňuje jak zobrazení dotazníku na stolních počítačích, tak na mobilních zařízeních.

Přidat otázku s hvězdičkovým hodnocením

Popisy ostatních možností otázek naleznete ve stručných úvodních informacích výše.

Hlášení o hvězdičkovém hodnocení

Když respondenti začnou vyplňovat váš dotazník, budete chtít vidět, co odeslali. Klikněte na tlačítko "Reporting" v horní části stránky a poté na "Individual Responses" (Jednotlivé odpovědi), abyste si mohli prohlédnout možnosti, které jednotlivé osoby předložily.

Kliknutím na Jednotlivé odpovědi zobrazíte vše, co jeden respondent předložil.

Na této stránce vám ukážeme, jak lidé, kteří se zúčastnili vašeho průzkumu, odpovídali na jednotlivé otázky. U typu otázky s hvězdičkovým hodnocením zobrazujeme počet kliknutí na ikony a související skóre. Pokud jste nezměnili standardní váhy, budou tato dvě čísla stejná.

Individuální odpovědi

Shrnutí výkaznictví

Chcete-li zobrazit souhrn voleb, které dosud provedli všichni respondenti průzkumu, vraťte se na stránku s přehledem hlášení a klikněte na zelenou šipku vpravo v horní části stránky. Případně stačí vybrat konkrétní stránku z rozevírací nabídky.

Níže je uveden příklad toho, co se může zobrazit u otázky týkající se hvězdičkového hodnocení. Naše otázka zatím obdržela pouze 4 odpovědi: 1 hvězdičkové hodnocení, 1 čtyřhvězdičkové hodnocení a 2 nepoužitelné možnosti. Vážený průměr se vypočítá tak, že se sečte počet odpovědí pro každé hodnocení vynásobený váhou příslušného hodnocení. Výběry "N/A" jsou ignorovány.

Přehled hvězdičkového hodnocení - vážený průměr

Ve výše uvedeném příkladu to znamená: (1 * 1 + 1 * 4) / (1 + 1) = 2.5. Toto číslo je znázorněno ve žlutém sloupcovém grafu. Kliknutím na rozbalovací tlačítko "Vážený průměr" vpravo nahoře a výběrem možnosti "Rozložení" zobrazíte graficky, kolikrát byla vybrána každá jednotlivá volba. Všechny možnosti, které nebyly vybrány vůbec, jsou z grafu vyloučeny. Proto jsou v grafu pouze 3 sloupce.

Přehled hvězdičkového hodnocení - rozdělení výběru

Co respondenti zadali do textového pole "Anything else?", můžeme vidět kliknutím na odkaz dole s názvem "Browse the 'other' responses".

Pro další analýzu dat můžete také kliknout na tlačítko "Exportovat" v pravém horním rohu obrazovky a exportovat data z otázek hvězdičkového hodnocení do datových formátů Excel, CSV nebo SPSS.

A je to! Doufáme, že nyní máte dobrou představu o tom, kdy a jak používat otázku hvězdičkového hodnocení ve svých průzkumech. Pokud máte nějaké dotazy, napište nám je do komentáře níže nebo prostě pošlete e-mail našemu týmu podpory.

Komentáře

 • Alessandra
  June 23, 2023 na 4:37 pm

  É possível utilizar esse modelo de pergunta de classificação de estrelas no corpo do e-mail?

  1. Chris
   September 2, 2023 na 12:03 pm

   Za několik měsíců vám zašleme nový e-mailový rozesílač, který vám umožní posílat dotazy, včetně otázek, jako je tato, na vaše kontakty.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

cs_CZČeština