Pazar Anketleri Müşterilerinizi Anlamaya Nasıl Yardımcı Olur?

Pazar araştırmaları, kuruluşlar için pazar bilgisi elde etmenin en etkili ve sık kullanılan yöntemidir. Anketler, işletmenizin pazarlarınızı, müşterilerinizi ve müşterilerinizi anlamasını sağlar. Ayrıca, sadece pazar adınızı ve payınızı korumak için değil, aynı zamanda yeni pazarlara girmek ve hatta kendi pazarınızı yaratmak (ürünleriniz ve hizmetleriniz için talep yaratarak) için pazarlama stratejileri tasarlamanızı ve uygulamanızı sağlar.

Anket Yeşil Onay İşareti

Sosyal medyadaki büyüme ve artan küreselleşmeyle birlikte, kuruluşunuzu en son teknolojik güncellemeler ve değişikliklerle ilgili olarak güncellemezseniz kaybeden taraf siz olursunuz. Giderek daha fazla insan teknoloji meraklısı haline geldiğinden, kuruluşunuzun onlara kişisel düzeyde ulaşması zorunludur. Bu, onları daha iyi anlamanızı sağlayacak ve kuruluşunuzu onların ihtiyaçlarına uygun hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Online pazar anketleri size müşterilerinizi daha iyi tanıma fırsatı sunar. İşte online pazar anketlerinin size sağladığı faydalar:

Ne İstediklerini Bilin

Diyelim ki dondurulmuş tavuk tedarik etmeyi planlıyorsunuz, ancak hedef kitleniz ve müşterilerinizin hepsi vegan. Şimdi ne yapacaksınız? Ürün tasarımı ve lansmanından önce çevrimiçi pazar araştırmaları yapmak yardımcı olur. Müşterilerinizi ve onların tercihlerini önceden belirlemenize yardımcı olur. Bu şekilde tasarlanan ürününüz, müşterilerinizin ihtiyaçlarına daha uygun hale gelecektir.

Ayrıca, müşterilerinizin çoğu bilgisayar okuryazarı olacaktır ve muhtemelen sözlü veya basılı anketler yerine çevrimiçi anketleri yanıtlamayı tercih edeceklerdir.

Cevaplaması Kolay

Müşterilerinize basılı bir anket gönderdiğinizi ve bu anketi cevapsız olarak geri aldığınızı düşünün. Bunu can sıkıcı buluyorsanız, müşterinizin bir kalem çıkarıp sorularınızı yanıtlamasının ve önerilerini kendi elleriyle yazmasının ne kadar can sıkıcı olduğunu bir düşünün! Yani, bunu artık kim yapıyor? Anketiniz "Ürünümüzü hiç kullandınız mı?" diye başladığında kulağa ne kadar rahatsız edici geleceğini bir düşünün. Evet ise, bir sonraki soruya geçin." Ve müşteri "Hayır, kullanmadım!" diye cevap veriyor.

Günümüzün elektronik dünyasında bu yöntemler hiçbir zaman olumlu sonuç vermeyecektir. Online anketler müşterilerinize dağıtılabilir ve onlar da uygun gördükleri herhangi bir zamanda bu anketleri yanıtlayabilirler. Akıllı telefonlarında basit "dokunarak seçme" seçeneklerine ve yazılı soruları yanıtlamak için tuş takımı/klavye tipine ihtiyaç duyarlar. Bu, tüm anketlerin doldurulmuş olarak geri dönmesini ve size onların istek ve ihtiyaçları hakkında ikinci bir tahmin yapmadan derinlemesine bilgi vermesini sağlar.

İnsan Hatalarını Azaltın

Çevrimdışı anketler insan hatalarına karşı çok daha hassastır. Kaydedilen cevaplar anketörün dikkatine ve konsantrasyon süresine bağlıdır, bu da müşteri ve pazar eğilimlerini belirlemede güvenilirliklerini sınırlar.

Çevrimiçi pazar anketleri, müşteri geri bildirimlerini üçüncü bir tarafa iletmeden doğrudan yazılıma gönderir. Bu, siz ve müşterileriniz arasında doğrudan iletişim kurulmasını sağlayacaktır. Ayrıca, müşterilerinizi kağıt ve sayfalarla bombardımana tutmadan doğrudan uygun geri bildirim aramanıza yardımcı olacaktır.

Online pazar anketlerinin faydaları ve müşterilerinizi daha iyi anlamanıza nasıl yardımcı oldukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen özellikler sayfası.

Yorumlar

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir

tr_TRTürkçe