10 tipů pro zlepšení průzkumů

tipy - nadpis seznamu

Co je dobrý průzkum?

Dobrý průzkum vám poskytne užitečné a jasné informace pro vaše obchodní rozhodnutí. Dobré průzkumy mají vyšší míru odpovědí a kvalitnější údaje. Dobré průzkumy se snadno vyplňují a nejsou matoucí.

Dodržováním těchto základních pravidel správného průzkumu můžete zvýšit míru odpovědí v průzkumu a zlepšit kvalitu získaných údajů:

1) Jasně definujte účel průzkumu

Nejasné cíle vedou k nejasným výsledkům a to poslední, co byste chtěli mít, je soubor výsledků, které nepřinášejí žádnou skutečnou hodnotu pro rozhodování. Dobré průzkumy mají cílené a snadno pochopitelné cíle. Věnujte předem čas určení cílů, v písemné podobě to zní jako samozřejmost, ale viděli jsme spoustu průzkumů, u kterých mohlo pár minut plánování znamenat rozdíl mezi získáním kvalitních odpovědí (odpovědí, které jsou užitečné jako vstupy pro rozhodování) nebo neinterpretovatelných dat.

Předběžné plánování pomáhá zajistit, aby průzkum kladl správné otázky, které splní cíl a přinesou užitečné údaje.

Jaký je cíl tohoto průzkumu?

  • Proč vytváříte tento průzkum?
  • Čeho chcete tímto průzkumem dosáhnout?

Jak využijete shromážděná data?

  • Jaká rozhodnutí chcete výsledky tohoto průzkumu ovlivnit? (To vám později pomůže určit, jaké údaje potřebujete shromáždit, abyste mohli tato rozhodnutí učinit.)

2) Průzkum musí být krátký a zaměřený

Krátké a soustředěné odpovědi pomáhají jak kvalitě, tak kvantitě. Obecně je lepší zaměřit se na jeden cíl, než se snažit vytvořit hlavní průzkum, který pokrývá více cílů.

Kratší průzkumy mají obecně vyšší míru odpovědí a nižší míru opuštění průzkumu mezi účastníky. Je v lidské přirozenosti chtít, aby vše bylo rychlé a snadné - jakmile účastník průzkumu ztratí zájem, jednoduše od úkolu upustí - a vy musíte rozhodnout, jak interpretovat tento částečný soubor dat (nebo zda jej použít celý).

Ujistěte se, že každá z vašich otázek je zaměřena na dosažení stanoveného cíle. Nezařazujte otázky typu "to se mi líbí", které přímo neposkytují údaje, jež by vám pomohly splnit vaše cíle.

Chcete-li mít jistotu, že je průzkum krátký, načasujte si několik lidí, kteří průzkum provádějí. Průzkum společnosti Gallop ukázal, že vyplnění průzkumu by mělo trvat maximálně 5 minut. Přijatelných je 6 až 10 minut, ale k výraznému opuštění dotazníku dochází po 11 minutách.

3) Udržujte otázky jednoduché

Ujistěte se, že vaše otázky směřují k věci, a vyhněte se používání žargonu. Nepředpokládejte, že účastníci průzkumu ovládají zkratky stejně dobře jako vy. Snažte se, aby vaše otázky byly co nejkonkrétnější a nejpřímější. Srovnejte: Jaké jsou vaše zkušenosti se spoluprací s naším personálním týmem? Na: Jaká je vaše zkušenost s personálním oddělením? Jak jste spokojeni s reakční dobou našeho personálního týmu?

4) Používejte uzavřené otázky, kdykoli je to možné.

Uzavřené otázky dávají účastníkům průzkumu na výběr konkrétní možnosti (např. Ano nebo Ne), což usnadňuje analýzu výsledků. Uzavřené otázky mohou mít formu ano/ne, výběru z více možností nebo hodnotící škály. Otevřené otázky umožňují lidem odpovědět na otázku vlastními slovy. Otevřené otázky jsou skvělými doplňujícími otázkami a mohou poskytnout užitečné kvalitativní informace a poznatky. Pro účely srovnávání a analýzy jsou však vhodnější uzavřené otázky.

5) Udržujte otázky hodnotící škály konzistentní v celém průzkumu.

Hodnotící škály jsou skvělým způsobem, jak měřit a porovnávat soubory proměnných. Pokud se rozhodnete použít hodnotící stupnice (např. od 1 do 5), udržujte je v celém průzkumu konzistentní. Používejte stejný počet bodů na stupnici a dbejte na to, aby významy vysoké a nízké zůstaly v celém průzkumu konzistentní. Rovněž v hodnotící škále používejte lichá čísla, abyste usnadnili analýzu dat. Přehazování hodnotících škál bude účastníky průzkumu mást, což povede k nedůvěryhodným odpovědím.

6) Logické uspořádání

Ujistěte se, že váš dotazník má logické pořadí. Začněte krátkým úvodem, který motivuje účastníky průzkumu k jeho vyplnění (např. "Pomozte nám zlepšit naše služby pro vás. Odpovězte prosím na následující krátký dotazník."). Dále je dobré začít od otázek širšího zaměření a poté přejít k otázkám užšího zaměření. Obvykle je lepší shromáždit demografické údaje a případné citlivé otázky položit až na konci (pokud tyto informace nepoužíváte k vyřazení účastníků průzkumu). Pokud se ptáte na kontaktní údaje, umístěte je na poslední místo.

7) Předběžné testování průzkumu

Nezapomeňte svůj dotazník předem otestovat s několika členy cílové skupiny a/nebo spolupracovníky, abyste zjistili chyby a neočekávané interpretace otázek.

8) Při zasílání pozvánek k průzkumu zvažte své publikum.

Nejnovější statistiky ukazují, že nejvyšší míra otevření a kliknutí je v pondělí, pátek a neděli. Výzkumy navíc ukázaly, že kvalita odpovědí na dotazníky se od všedního dne do víkendu neliší. Přesto je nejdůležitější brát ohled na své publikum. Například průzkumy pro zaměstnance byste měli posílat během pracovního týdne a v době, která je pro vaši firmu vhodná. Pokud jste firma zaměřená na prodej, vyhněte se zasílání zaměstnancům na konci měsíce, kdy se snaží uzavřít obchody.

9) Zvažte zaslání několika upomínek

Ačkoli to není vhodné pro všechny průzkumy, rozesílání upomínek těm, kteří dříve neodpověděli, může často výrazně zvýšit míru odpovědí.

10) Zvažte nabídku pobídky

V závislosti na typu průzkumu a jeho cílové skupině je nabídka pobídky obvykle velmi účinná při zvyšování míry odpovědí. Lidé mají rádi myšlenku, že za svůj čas něco dostanou, a výzkum ukázal, že pobídky obvykle zvyšují míru odezvy v průměru o 50%. Jednou z výhrad je, aby pobídka měla přiměřený rozsah. Příliš velké pobídky mohou vést k nežádoucímu chování, například k tomu, že lidé lžou o demografických údajích, aby nebyli z průzkumu vyřazeni. Mějte také na paměti, že větší počet malých pobídek přinese vyšší míru odpovědí než menší počet velkých pobídek.

Komentáře

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

cs_CZČeština