Internetinės apklausos klausimai - kelios naudingos gairės!

Kai ieškote atsakymų į svarbius klientų klausimus, vienintelis būdas juos gauti - užduoti tinkamus klausimus. Tam reikia daug intuityvaus mąstymo, sunkaus darbo ir smegenų šturmo sesijų su kitais. Toliau aptariamos kai kurios dažniausiai pasitaikančios problemos, kurių gali kilti sudarant apklausos klausimus.

Vienas iš pirmųjų dalykų, kuriuos reikia turėti omenyje rengiant klausimus internetinis klausimynas yra laikytis atokiau nuo nukreipiančių žodžių ir klausimų. Nedideli klausimų formuluočių pakeitimai gali lemti didelius rezultatų skirtumus. Tokie žodžiai kaip "galėtų, turėtų" ir "galėtų" skamba vienodai, tačiau iš tikrųjų gali labai pakeisti klausimo prasmę. Naudojant tvirtas formuluotes, kurios reiškia veiksmą arba kontrolę, galima gauti geresnių rezultatų. Pavyzdys - šiame sakinyje pavartotas žodis "drausti": Ar manote, kad Kongresas turėtų uždrausti draudimo paslaugų teikėjams didinti draudimo įmokas? Kai kurios formuluotės yra visiškai neobjektyvios, pvz: Juk nenorėtumėte nueiti į "Molly's Bar" per įmonės kalėdinį renginį, ar ne?

Dar viena apklausų problema - netinkamai suformuluoti klausimai. Labai svarbu, kad klausimai būtų išdėstyti tinkama tvarka, kad jie atrodytų logiški. Taip išvengiama klaidingo klausimų interpretavimo. Tai taip pat leidžia interpretuoti klausimus tinkamame kontekste. Paprastai patartina naudoti piltuvėlio metodą. Prie pat apklausos pradžios turėtumėte naudoti bendrus ir plačius klausimus kaip apšilimą. Po to naudokite aiškesnius klausimus, o tada grįžkite prie paprastai paprastų klausimų, pavyzdžiui, demografiniais duomenimis pagrįstų klausimų.

internetinė apklausa

Kai pradėsite atsakinėti į klausimus su keliais atsakymų variantais, įsitikinkite, kad vengti neišskirtines atsiliepimų kategorijas. Jūsų grįžtamojo ryšio kategorijos, skirtos klausimams su keliais atsakymų variantais, turėtų būti tarpusavyje skirtingos, kad būtų galima daryti akivaizdžius pasirinkimus. Jei naudosite neišskirtinio tipo klausimus, apklausos dalyvis nusivils, o bandant analizuoti atsakymus interpretacija geriausiu atveju bus sudėtinga.

Apklausos klausimuose nenaudokite nežinomų ar sudėtingų formuluočių. Venkite tokių klausimų, kaip pvz: Ar jums patinka kompiuteriai? Ši klausimo kryptis neaiški, nes galima kalbėti apie meilę internetui, meilę kompiuteriniams žaidimams, džiaugsmą dirbti kompiuteriu ir pan. Turite išlikti konkretūs, ką norite sužinoti.

Niekada apklausoje nepateikite klausimų, į kuriuos atsakymai būtų priverstiniai. Apklausoje dalyvaujantys žmonės gali būti nepajėgūs į juos atsakyti arba tiesiog nenorėti atsakyti. Daugumai žmonių privatumas yra svarbus gyvenimo aspektas. Jei teiraujatės apie asmens darbo užmokestį, šeimą, profesiją, asmeninę higieną ir panašiai, jam tai gali pasirodyti pernelyg įkyru ir jis gali nuspręsti neatsakinėti.

Taip pat yra daug kitų klausimų tipų, kurių reikėtų vengti. Dar vienas pavyzdys - neišsamus išvardijimas. Sudarydami klausimus, susijusius su sąrašais, įsitikinkite, kad aprėpėte visas galimybes. Jei nesate tikri, turėtumėte atlikti išankstinį testą, kuriame naudokite variantą "Kita", kuriame nurodysite, kad mokiniai "patikslintų" savo atsakymą. Tai atlikę, būtinai atnaujinkite klausimyną ir dar kartą patvirtinkite, kad atsižvelgėte į visus apklausos tikslus. 

Komentarai

Palikite atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLietuvių kalba