Въпроси за онлайн проучвания - няколко полезни насоки!

Когато търсите отговори на жизненоважни въпроси от клиентите, единственият начин да ги получите е да зададете правилните въпроси. Това изисква много интуитивно мислене, упорита работа и мозъчни атаки с други хора. В следващата дискусия са разгледани някои от най-често срещаните проблеми, които могат да възникнат при съставянето на въпроси за проучване.

Едно от първите неща, които трябва да имате предвид, когато измисляте въпроси в онлайн въпросник е да се пазите от насочващи думи и въпроси. Когато направите малки промени във формулировката на въпросите, това може да доведе до значителни разлики в резултатите. Такива думи като "може би, трябва" и "би могло" звучат еднакво, но всъщност могат да променят до голяма степен смисъла на въпроса. Наличието на силна формулировка, която означава действие или контрол, може да генерира по-добри резултати. Пример за това е думата "забранявам", използвана в това изречение: Смятате ли, че Конгресът трябва да забрани на застрахователите да увеличават премиите? Някои формулировки са напълно пристрастни, като например: Не бихте искали да отидете в бар "Моли" за коледното събитие на компанията, нали?

Друг проблем, свързан с проучванията, са неправилно поставените въпроси. От съществено значение е въпросите да бъдат поставени в правилния ред, така че да изглеждат логични. Това предотвратява погрешното тълкуване на въпросите. Това също така позволява въпросите да се тълкуват в правилния им контекст. Като правило е препоръчително да се използва подходът на фунията. Трябва да използвате общи и широкообхватни въпроси близо до началото на вашето проучване като загрявка. След това използвайте по-различни въпроси, а след това се върнете към въпроси, които обикновено са прости, като например въпроси, основани на демографски данни.

онлайн проучване

Когато започнете да задавате въпроси с избор между няколко отговора, уверете се, че избягвайте неизключителни категории за обратна връзка. Категориите за обратна връзка при въпроси с избор между няколко отговора трябва да са взаимно различни, за да се даде възможност за очевиден избор. Ако използвате неизключващ тип въпроси, участникът в проучването ще се обезсърчи и тълкуването ще бъде в най-добрия случай предизвикателство, когато се опитвате да анализирате отговорите.

Уверете се, че не използвате непознати или сложни формулировки във вашите въпроси за проучване. Избягвайте да използвате въпрос като: Харесвате ли компютрите? Този въпрос е неясен, тъй като може да се говори за любовта към интернет, любовта към компютърните игри, радостта от работата с компютри и т.н. Трябва да останете конкретни в това, което искате да разберете.

Никога не задавайте въпроси в проучването, които водят до принудителни отговори. Хората, участващи в проучването, може да не са в състояние да отговорят на тях или просто да не искат да отговорят. За повечето хора неприкосновеността на личния живот е важен аспект от живота. Ако отправите запитвания за заплатата, семейството, професията, личната хигиена и други подобни на дадено лице, то може да сметне това за твърде натрапчиво и да реши да не отговаря.

Има и много други видове въпроси, които трябва да избягвате. Още един пример за това е неизчерпателното изброяване. Когато задавате въпроси, свързани със списъци, уверете се, че сте обхванали всички възможности. Ако не сте сигурни, тогава трябва да проведете предварителна проверка, в която да използвате опцията "Друго", при която да ги инструктирате да "уточнят" отговора си. Когато приключите с това, не забравяйте да актуализирате въпросника и да потвърдите, че се занимавате с всички цели на проучването. 

Коментари

Оставете отговор

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

bg_BGБългарски