Çevrimiçi Anketler ve Kağıt Tabanlı Anketler

Kâğıt fiyatları artıyor ve herkes yeşile yöneliyor. Son dönemde postanelerin kapatılması ve ücretlerin artırılması bunun kanıtıdır.

Okuyabiliyorlar mı?

Söz konusu anketler olduğunda okunabilirlik büyük bir faktördür, bu nedenle tasarımcı anketi okuyan her tür kişiye hitap etmelidir. Simsiyah mürekkepli bir kağıt anketin makul bir seçenek olabileceğini ancak monitördeki net metin için de aynı şeyin geçerli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak herkes bilgisayar ekranının önünde tutarlı bir süre boyunca oturup çalışamaz. Buna görme bozukluğu olan kişiler de dahildir. Bu nedenle kağıt üzerinde anket yapmak harika bir seçenek olacaktır.

Tasarım

Tasarım düzeni hakkında düşünün. Kağıt anketler sınırlı alana sahiptir ancak çevrimiçi anketlerde sınır yoktur. Ayrıca açık uçlu soruların çoğunda katılımcıların çalışabileceği yeterli alan yoktur; benimsemeleri gereken sıkışık yazı, anketi yürüten ve gözden geçiren kişi için yanıtlarını okunaksız hale getirebilir. Bu sadece anketin kalitesini düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda anketörün daha verimli çalışmalar için kullanabileceği zamanını da boşa harcayacaktır.

Zaman Tüketen

Her deneyimli anketör size kağıt anketlerin tamamlanmasının zaman aldığını söyleyecektir. İster yerinde uygulansın ister katılımcıya postayla gönderilsin, hız bir sorundur. Ayrıca, belirli çevrimiçi anketlerde, ilerlemesini izleyebilecek analiz araçlarıyla çalışmanın avantajını elde edebileceğinizi unutmayın. SurveyRock anketleri, ankete katılan kişiye anketi yarıda kesme ve tamamlamak için daha sonra geri gelme seçeneği de sunar.

Kağıt anket için anket kontrol listesi

Esneklik

Web tabanlı anketler çok daha esnektir ve bu nedenle hem anketi hazırlayan kişi hem de hedef kitlesi için oldukça uygundur. Çoktan seçmeli sorular, tek yanıtlı sorular, ızgara soruları, liste soruları vb. şeklinde olabilirler.

Eklenen Özellikler

Çevrimiçi anketler, genellikle kağıt anketlerde bulunmayan veya uygulanması zor olan gelişmiş mantık özelliklerine de sahiptir. Buna ek olarak, katılımcıların yanıtlanması gereken herhangi bir sorunu kuruluşlara bildirmek için anketin tasarımına bir e-posta adresi eklemek kolaydır.

Sonunda, kararınız büyük ölçüde hedef demografinizin veya örnekleminizin en çok neye uygun olduğuna bağlı olacaktır. Basit bir sayfalık kağıt anketleri veya çevrimiçi bir anketi tercih edebilirler. Hem kağıt hem de çevrimiçi anketleri tercih etmeniz gereken zamanlar olacaktır. Bunun nedeni, anketin hedef kitleye ulaşmaması durumunda zamanınızı ve emeğinizi boşa harcıyor olmanızdır. Premium hesabımız, anketinizi PDF dosyası olarak kolayca yazdırma/kaydetme seçeneği sunar.

Tonlarca şirket, kağıt tabanlı anketlerden çevrimiçi anketlere geçiş yapmaktan fayda sağlayacaktır. Ancak bu, kağıt anketlerin yerini kaybettiği anlamına gelmez. Bununla birlikte, teknolojide süregelen talep onların da talebini azaltıyor.

Her zaman kontrol edebilirsiniz www.surveyrock.com çevrimiçi anketinizi oluşturmak için. İster bir üniversite projesi, ister müşteri değerlendirme anketi veya kapsamlı bir araştırma ve geliştirme çalışması olsun, doğru ve ilgili sonuçlar almanızı sağlayacaklardır.

Yorumlar

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir

tr_TRTürkçe