Müşterileriniz ve Potansiyel Müşterileriniz Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Şey

14_Customer_Survey

Infusionsoft, Müşterileriniz Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey başlıklı faydalı bir liste hazırladı:

1. Onların Adı. Hiçbir şey bir bireyle ilk adından daha hızlı konuşamaz. Müşterinizle ilişkinizi geliştirmek için bunu kullanın.

2. Ne Satın Aldılar. Müşterilerinizin geçmişte ne satın aldığını bilirseniz, neyi tekrar satın alacakları konusunda iyi bir fikriniz olur. (Ve ilgilerini çekmeyen ürünleri tanıtarak zamanınızı boşa harcamamış olursunuz).

3. Ne Sıklıkta Satın Alıyorlar. Sizden nadiren alışveriş yapan kişilerin ek teşvike, yani daha fazla pazarlamaya ihtiyacı olabilir. Sürekli müşteriler ise ekstra satış konuşmalarına ihtiyaç duymayabilir, ancak bir bülten veya kupondan faydalanabilir.

4. Ne Kadar Harcıyorlar (ortalama). Neden müşterilere karşılayamayacakları ürünleri sunmak için değerli zamanınızı harcayasınız ki? Bu müşterinizi utandırabilir, kişisel ilgi eksikliğinizi gösterir ve müşterilerin ilgisini kaybetmesine neden olabilir.

5. En Son Ne Zaman Satın Aldılar. Farkında bile olmadan bir müşterinizi kaybettiniz mi? Kim hala sadık? Kim uzaklaştı (ve geri getirilmesi gerekiyor)?

6. Onlarla Yaşadığınız Her Etkileşim. Belgeleme bariz nedenlerden dolayı önemlidir. Ancak önceki konuşmaları "hatırlayabilmek" müşterinizin kendisini önemli ve takdir edilmiş hissetmesini sağlayacaktır.

7. İşletmeniz Hakkında Ne Hissediyorlar?. Müşterilerinizden gelen geri bildirimler, ürünlerinizi/hizmetlerinizi geliştirmenin, müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamanın ve daha fazla müşteri çekmenin en iyi yoludur.

Listelerindeki 7 numara sürpriz olmadı; müşteri anketleri göndermek, ihtiyacınız olan geri bildirimi almanın harika bir yoludur. Müşteri anketleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Müşteri Anketleri Ne Zaman Yapılmalı? ve Müşteri Anketleri Göndermek İçin On Neden Gönderiler.

Infusionsoft ayrıca Potansiyel Müşterileriniz Hakkında Kesinlikle Bilmeniz Gereken 7 Şey'i bir araya getirdi; bunların tümü basit bir çevrimiçi müşteri anketi kullanılarak kolayca derlenebilir:

1. Yaş. Argo, imalar, kelime zorluğu ve konular da dahil olmak üzere söylediğiniz ve yazdığınız her şey yaşa uygunluğa göre ayarlanmalıdır.

2. Cinsiyet. Erkekler ve kadınların doldurma eğiliminde olduğu ikili rollere rağmen, çoğu birey cinsiyete özgü ilgi alanları veya ihtiyaçlar temelinde bölümlere ayrılabilir (ve satılabilir).

3. Konum. Değerler ve kültür, demografik özelliklere göre değişme eğilimindedir. Bölgesel farklılıkları net bir şekilde anlamak, hedeflenen mesajlarınızı geliştirecektir.

4. Eğitim Seviyesi. Yaş uygunluğuna benzer şekilde, eğitim seviyeleri de potansiyel müşterilerinize nasıl hitap edeceğinizi ve ürün veya hizmetinizde ne gibi faydalar bulacaklarını belirlemelidir.

5. Gelir. Bir sosyal sınıftan diğerine ihtiyaçlar ve istekler, onlara satmanız gereken ürün ve hizmet türleri için bir rehber olmalıdır.

6. Medeni Durum. Evli kişilerin değerleri, ihtiyaçları ve arzuları bekar olanlardan büyük ölçüde farklıdır. Aile mesajlarını bekar kişilere pazarlamak (veya tam tersi) anlaşmayı sizin için kaybedebilir.

7. Onları Geceleri Uyanık Tutan Şey. Bu en önemli olanıdır. Potansiyel müşterinizin korkularını, endişelerini, kaygılarını, heyecanlarını, umutlarını ve hayallerini bilmelisiniz. Potansiyel müşterinizin kafasının içindeki konuşmayı bildiğinizde, ona girebilir, onunla konuşabilir ve müşteriye götüren bir ilişki kurabilirsiniz.

İlginç 7 numaralı ipucu olan "Onları geceleri ayakta tutan nedir?" gibi bir soruya verilebilecek olası yanıtları hayal bile edemezsiniz. Benzer anket sorularını oluştururken cevap olarak birkaç seçenek (finans, aile, sağlık, vb...) listelemeli ve "geçerli olanların tümünü seçin" seçeneğinin yanı sıra bir "diğer" seçeneği de sunmalısınız. "Diğer" seçeneğini eklediğinizde, müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için açık uçlu yanıtlar toplayabilirsiniz. Büyük olasılıkla sizin hiç düşünmediğiniz yanıtları paylaşacaklardır.

Yorumlar

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir

tr_TRTürkçe