Çok Dilli Anket ve Ek Diller

Her kullanıcı seçebilir varsayılan dil yeni bir anket oluşturduklarında veya mevcut bir anketi değiştirdiklerinde. Kurumsal hesap sahiplerimiz artık çok dilli anketler oluşturabilir. Bu, tek bir ankette birden fazla dilde soru bulunabileceği anlamına geliyor. Katılımcı anket bağlantısına ilk tıkladığında, ankete hangi dilde katılmak istediğini seçebilir.

Katılımcının anket dilini kendisinin seçebilmesi için çok dilli anketler oluşturun

Çok dilli bir anket oluşturun

Anketi varsayılan dilinizde oluşturarak başlayın. Çeviri işlemine başlamadan önce tüm soruları yazmak en iyisidir. Aksi takdirde, herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra çeviriyi yeniden yapmanız gerekir. Anket ve sorular hazır olduğunda, anket ayarları sayfasına gidin ve "Anket Dili" bölümüne tıklayın. " üzerine tıklayın.Değişim" altında "Ek Diller". Bu ek dil penceresini açar.

Anket ayarları sayfasına gidin ve ek diller altındaki değiştir seçeneğine tıklayın.

Sayfanın üst kısmına yakın bir yerde birincil anket dilini görebilirsiniz. Bunun altındaki açılır düğmeye tıklayın ve ilk ek dili seçin ve ardından "+ Dil Ekle" düğmesine basın.

Anketinize eklemek istediğiniz tüm diller için bu adımı tekrarlayın. İşiniz bittiğinde sayfa aşağıdaki gibi görünmelidir.

Ankete eklenen tüm dilleri gösteren ekran

Anket metnini çevirin

Daha sonra "İndir" butonuna tıklayarak her dil için çeviri dosyasını indirebilirsiniz. Endüstri standardı olan ".po" çeviri dosyalarını kullanıyoruz. Dosya adı şunları içerir 2 karakterli dil kodu Sonunda onları ayrı tutmanıza yardımcı olmak için. .po dosyasını çevirmek için kullanabileceğiniz hem indirilebilir hem de çevrimiçi birkaç araç vardır. Biz tavsiye ediyoruz PoEdit. Dosyayı doğrudan bir metin düzenleyicide düzenlemek de çok kolaydır. Şuna benzer bir şey görünecektir:

Çeviri dosyası içeriği

Her metin bloğu ile başlayan 3 satırdan oluşur: msgctxt, msgid ve msgstr. İlkini görmezden gelebilirsiniz ancak lütfen burada hiçbir şeyi değiştirmeyin. 'msgid' ana dilde çevrilecek metindir. 'msgstr' sorusunun cevabı çevirinin kendisidir.

Belirli diller için hata mesajlarını ve gezinme düğmesi metnini zaten tercüme ettik, ancak isterseniz bunu değiştirebilirsiniz. Bunu gördüğünüz her yerde: msgstr "" yukarıdaki satırdaki metni (msgid) çevirmeniz ve tırnak işaretleri arasına girmeniz gerekecektir.

Çeviri dosyasını yükle

Tüm metinler çevrildikten sonra dosyayı kaydedin ve yükleyin. "Çeviri yükle" butonuna tıklayın, ilgili dilin yanındaki .po dil dosyasını seçin ve yükleyin.

Hata varsa veya her bir girişi çevirmediyseniz, buna benzer bir mesaj göreceksiniz. Basitçe dosyayı tekrar açın ve 30-32. satırlardaki bloğu gözden geçirin (bu özel durumda).

Dil dosyası çeviri hatası

Çeviri doğru şekilde tamamlandığında, aşağıdaki gibi bir mesaj göreceksiniz.

Çeviri dosyası doğru şekilde tamamlandı ve yüklendi

Dil otomatik olarak etkinleştirileceği için hangi dillerin kullanılabileceğini de görebilirsiniz.

Bir dil çeviri dosyası yüklendikten sonra, bu dil otomatik olarak etkinleştirilecek ve çok dilli anketinizde kullanılabilecektir.

En az bir ek dil etkinleştirildikten sonra anket katılımcısı anketi yapmaya başladığında dil seçimi açılır menüsünü görecektir. Diller istenildiği zaman devre dışı bırakılabilir. Bir dili sildiğinizde, o dilde alınan anket verilerinin etkilenmeyeceğini ancak soru çevirilerinin artık mevcut olmayacağını lütfen unutmayın.

Çok dilli anket raporlaması

Bireysel yanıt raporlama sayfasını ziyaret ettiğinizde, sayfanın alt kısmında anket dilini görebilirsiniz.

Bireysel raporlama sayfasından anket dili

Anket yanıt verilerini Excel, CSV veya SPSS formatında dışa aktardığınızda anket dilini de görebilirsiniz.

Yanıt ihracatlarında anket dili

Verilerin incelenmesi ve analiz edilmesinde size yardımcı olması için anket diline bir raporlama filtresi de ekleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir

tr_TRTürkçe