Podpora jazyka RTL (zprava doleva)

V angličtině se píše (a čte) zleva doprava, ale existuje několik jazyků, jako je arabština, hebrejština, perština a urdština, které se píší opačným směrem, zprava doleva (neboli RTL). Kromě přibližně 300 milionů rodilých mluvčích arabštiny (295 milionů) a hebrejštiny (5 milionů) existuje deset hlavních jazyků založených na arabské abecedě, kterými mluví dalších 300 milionů lidí. Aby je všechny podporoval, nabízí SurveyRock možnost vytvářet průzkumy v jazycích RTL.

Ukážu vám kroky potřebné k vytvoření jazykového průzkumu RTL, ale je to opravdu velmi jednoduché. Je to stejné jako při vytváření jakéhokoli jiného druhu průzkumu, až na jeden krok navíc.

Vytvořit průzkum

Naše cesta začíná na vašem panelu Survey Dashboard. Buď v nabídce v černé liště nahoře, nebo na zeleném tlačítku dole klikněte na "+Vytvořit" a pak "Průzkum" pro jeho vytvoření od začátku nebo "Průzkum ze šablony" použít některou z mnoha předdefinovaných šablon průzkumu.

Průzkumný panel.  Zde můžete vytvořit průzkum.

Po kliknutí na toto tlačítko se otevře nové okno. Zadejte název nového průzkumu, popis a klikněte na tlačítko "Odeslat“.

Zadejte název a popis nového průzkumu.  Popis je nutný při sdílení průzkumu na Twitteru nebo Facebooku.

Nyní jste se dostali do editoru průzkumu a můžete přidávat otázky nebo jiné prvky průzkumu.

Změna nastavení - Zvolte RTL

Ale počkejte! Nyní je vhodná doba na dokončení dalšího kroku, o kterém jsme se zmínili dříve. Klikněte na "Nastavení" v horní části a přejděte na konec stránky.

Kliknutím na tlačítko Ano změníte směr jazyka průzkumu na RTL.

V části "Jazyky zprava doleva" klikněte na "Ano" a poté klikněte na zelený "Uložit nastavení". Vraťte se do editoru průzkumu kliknutím na tlačítko "Upravit" nahoře.

Než však přidáme otázku, změním název průzkumu na něco v arabštině. Mohli jsme to udělat už při prvním zadávání názvu, ale zapomněl jsem na to. 😳

Předem se omlouvám všem našim arabským čtenářům.  Tento jazyk neznám a budu se muset spolehnout na překladač Google, abych získal text pro tento příklad průzkumu.  

Nejjednodušší způsob, jak změnit název, je kliknout na "Upravit" vedle názvu v horní části zeleně.

Aktualizujte název průzkumu.

Vytvoříme dotazník zpětné vazby k semináři, takže do pole pro název zadejte "ندوة استطلاع رأي الحدث" a klikněte na "Aktualizace". Všimněte si, že se text automaticky přesouvá zprava doleva. Není technologie úžasná?!

Přidat otázku

Protože účelem tohoto cvičení je pouze ukázat, jak vytvořit průzkum RTL, přidám pouze jednu základní otázku. Zeptáme se respondentů průzkumu, jaký byl jejich celkový dojem z naší akce. Dvakrát klikněte na "+" vložíte otázku a poté dvakrát kliknete na "Stupnice hodnocení", takže Add Stupnice hodnocení Otázka otevře se okno.

Vytvoření otázky na hodnotící škále, která prokáže znalost arabského jazyka.

Do horního pole "Otázka" zadejte první otázku průzkumu, například "بشكل عام ، ما مدى رضاك عن ندوتنا". (Jak jste byli celkově spokojeni s naším seminářem).

Do pole pro výběr zadejte, co chcete mít na pravé straně otázky ("místo konání", "reproduktory").

Dále u této otázky zvolím možnost škálování. Normálně bych vybral něco jako "Likertova stupnice 5 možností (Spokojen -> Nespokojen)", ale právě teď jsou všechny předdefinované možnosti v angličtině. To není vůbec žádný problém! V rozbalovací nabídce jednoduše vyberu "Uživatelsky definované..." a do spodního textového pole mohu zadat arabský překlad těchto 5 možností:

راض جدا
راض
محايد
غير راض
مستاء جدا

Klikněte na tlačítko "Přidat" a zobrazí se první otázka. Všimněte si, že všechny možnosti a nadpis jsou zprava doleva.

Otázka v arabštině s psaním zprava doleva.

Kliknutím na tlačítko "Náhled" v horní části se můžeme poprvé podívat na náš jednoduchý průzkum.

Náhled průzkumu, ale ještě musíme změnit ukazatel průběhu a text tlačítka odeslat.

Zatím to vypadá docela dobře, ale ještě to není dokonalé. Text "Survey Completed" v horní části je stále v angličtině, stejně jako tlačítko "Submit" v dolní části. To nyní změníme.

Změna textu na panelu Dokončený průzkum a Průběh

Obě tyto věci můžeme upravit tak, že se vrátíme na stránku Nastavení průzkumu. Klikneme na "Nastavení" na horním panelu nabídek a přejděte dolů do části Navigace. V části "Done/Submit Button Title" a "Progress Bar Title" zadejte přeložený text tlačítka. U lišty průběhu se ujistěte, že váš text obsahuje zástupný symbol "{X%}". Ten je nutný pro zobrazení čísla procenta dokončení průzkumu.

Zadejte názvy tlačítka odeslání a panelu průběhu. Všimněte si, že jazyk je zobrazen RTL (zprava doleva).

Přejděte na konec stránky a klikněte na "Uložit nastavení" a poté klikněte na "Náhled" vpravo nahoře na liště nabídek a prohlédněte si naše změny.

Dokončený náhled průzkumu v arabštině v RTL.

Perfektní! Přesně takhle chceme, aby náš průzkum vypadal. Nadpis, text otázky, tlačítko a navigace jsou v arabštině a směr jazyka je zprava doleva. Pokud máte nějaké dotazy, dejte nám vědět v komentářích níže.

Komentáře

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

cs_CZČeština