Müşteri Anketleri Göndermek İçin On Neden

10 Neden

Müşteri anketleri göndermek, satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri temsilcilerinin etkinliğini ve genel iş performansını artıran hayati bilgiler sağlayabilir.

Gerçek müşteri içgörüsü sürekli geri bildirimden gelir. Geri bildirimin sağlayabileceği çeşitli faydaların yanı sıra girdileri sürekli olarak toplamanın ve izlemenin değerini göstermek için işte müşteri anketleri göndermek için on neden:

1. Müşteri memnuniyetini doğru bir şekilde okuyun

Birçok yönetici müşteri memnuniyeti anketlerini ne sıklıkla yapmaları gerektiğini merak eder. Cevap, müşteri tabanının büyüklüğüne ve araştırmanın amacına bağlıdır. İki temel anket türü vardır ve bunlar çok farklı amaçlara hizmet eder:

Müşteri memnuniyetinin ölçülmesi anketlerin en popüler kullanım alanlarından biridir. Yıllık, altı aylık veya üç aylık müşteri memnuniyeti anketleri size müşteri ilişkilerini geliştirmek, iş fırsatlarını artırmak, uygulamaları iyileştirmek, en iyi performans gösterenleri ödüllendirmek, pazarlama faaliyetlerini geliştirmek ve hatta satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri ekiplerine yeni yetenekler kazandırmak için ihtiyaç duyduğunuz somut verileri sağlayabilir.

Buna ek olarak, müşteri memnuniyeti seviyelerini belirli zaman aralıklarında sürekli olarak takip etmek, kendinizi sektörle, belirli rakiplerle veya kendi hedef ve beklentilerinizle karşılaştırmanıza olanak tanır.

2. Neden kazandığınızı (veya kaybettiğinizi) bilin

Anket yanıtları müşterilerde neyin işe yaradığını, neyin yaramadığını ve neden yaramadığını anlamanıza yardımcı olabilir, böylece satış, pazarlama ve hizmet stratejilerinize odaklanabilir ve ürün geliştirme yol haritalarınızı iyileştirebilirsiniz. İyi verilerle donanmış olarak, kaynakları daha verimli bir şekilde tahsis edebilir; teklifleri müşteri gereksinimlerine daha yakın bir şekilde hizalayabilir ve müşteri sadakatini, gelirini ve karlılığını artırabilirsiniz.

3. Potansiyel müşteri ve müşterilerinizin "puan kartı"

Müşteri tutumları, görüşleri ve niyetleri hakkında önemli bilgiler toplamak için anketleri kullandığınızda, bu verileri müşterileri beklenen satın alımlarına, beklenen gelir katkılarına veya genel karlılıklarına göre puanlamak ve sıralamak için eşleyebilirsiniz. Ayrıca en iyi potansiyel müşterilerinizin kimler olduğunu, hangi müşterilerin risk altında olabileceğini ve onları kaybetmenin neye mal olacağını da belirleyebilirsiniz. Bizim Net Promoter® Skoru (NPS) sorusu bu tür durumlar için idealdir.

4. Satış ve servis temsilcilerini değerlendirin

Anketler, hangi satış ve hizmet temsilcilerinin müşterinin bakış açısından iyi performans gösterdiğini belirlemenize yardımcı olarak toplam ücret paketinin bir parçası olarak ödüller veya teşvikler için bir temel sağlayabilir. Ne tür satış ve hizmet uygulamalarının müşterilerde en iyi yankıyı uyandırdığını bilmek, ekipleriniz arasında en iyi uygulamaları oluşturmanıza ve paylaşmanıza da olanak tanır.

5. Yeni ürünler, hizmetler ve promosyonlar için fikirler edinin

Herkesin bir fikri vardır. Müşterilerinizin. Çalışanlarınızın. Tedarikçilerinizin. Ancak gerçek pazar potansiyeline sahip olan ya da etkili bir reklam kampanyası veya promosyona yol açacak fikirleri nasıl belirlersiniz? Anketler fikir üretmenize, hangi fikirleri geliştirme hunisine alacağınızı belirlemenize ve büyük fikirleri ticari atılımlara dönüştürmenize yardımcı olabilir.

6. Pazarlama faaliyetlerinin etkinliğini ölçmek

Müşterilerinizin bir reklama, promosyon teklifine veya marka kimliğinizdeki bir değişikliğe nasıl tepki vereceğini bilmek istiyorsanız, tahmin edip şansınızı deneyebilir veya bir anket gönderebilirsiniz. Müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize bir anket göndermek, farklı mesajların belirli hedef gruplarda daha iyi yankı bulup bulmadığını görmenizi sağlar ve kampanyayı yürütmeden önce pazarlamanızı en iyi sonuçlar için uyarlamanıza yardımcı olur. Doğru mesajı doğru kişilere göndermenizi sağlar.

7. Çalışan memnuniyetini ölçün

Çevrimiçi anketler, ankete katılanlardan bilgi almak için ideal bir mekanizmadır. çalışan geri bildirimiÇünkü web dağıtımı yoluyla gönderildiklerinde samimi geri bildirim için çok önemli olan anonimliği sağlarlar. Birçok şirket çevrimiçi anketleri yönetim değerlendirmeleri yapmak veya eğitim talepleri, sosyal yardım teklifleri, mesleki gelişim ve hatta şirket pikniği veya inzivasında düzenlenecek etkinlikler hakkında geri bildirim istemek için kullanır. Muhtemel çalışanları taramak için de anketleri kullanabilir, işe gidip gelmek istedikleri mil sayısı, seyahat edip etmeyecekleri ve toplamak isteyebileceğiniz diğer veriler hakkında anket yapabilirsiniz.

8. Bir etkinliği planlamak veya değerlendirmek

Anket, büyük bir grup insandan birden fazla veri noktası toplamanın kolay bir yoludur, bu nedenle bir etkinliğin planlanması ve değerlendirilmesinde yararlı bir araç olabilir. Örneğin, müşterilere bir ticaret fuarına planladıkları varış zamanlarını veya yemek tercihlerini sormak için çevrimiçi bir anket kullanabilirsiniz; ve etkinlikten sonra ticaret fuarının değeri, fuardan genel memnuniyetleri veya bir sonraki etkinliğinize katılmayı planlayıp planlamadıkları hakkındaki görüşlerini sormak için ayrı bir anket gönderebilirsiniz.

9. Belirli müşteri bilgilerini alın

Müşteri kayıtlarının güncelliğini yitirmesi kolaydır ve iletişim/beklenti listeleri genellikle eksiktir. Çevrimiçi anketler aracılığıyla müşteri kayıtlarınızdaki boşlukları hızla doldurabilir ve müşteri bilgilerini güncelleyebilirsiniz.

10. En iyi uygulamaların paylaşılması

Anketler, başka yerde bulamayacağınız bilgi ve içgörüleri toplamanın hızlı ve etkili bir yoludur. Örneğin, hassas bir müşteri sorununun veya işle ilgili bir sorunun nasıl ele alınacağına ilişkin bir anket sorusu, çok çeşitli yanıtlar ve doğrudan uygulamaya konulabilecek faydalı tavsiyeler üretebilir.

SurveyRock olarak müşterilerinizle anket yapmanın başarınız için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, bu nedenle müşterileriniz için beş tasarım ilkemizi mutlaka inceleyin müşteri̇ memnuni̇yet anketleri̇.Net Promoter, Net Promoter Score ve NPS, Bain & Company, Inc., Fred Reichheld ve Satmetrix Systems, Inc. şirketlerinin tescilli ticari markalarıdır.

Yorumlar

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir

tr_TRTürkçe