Съвети за извършване на онлайн проучвания

При всяко проучване нерядко се задават въпроси за вашия пощенски код и как сте разбрали за дадена компания. Много от нас са чували тези въпроси, когато са говорили по телефона с кабелни или интернет компании. Тези въпроси се задават, тъй като знанието на компанията за отношението на клиента към продукта или услугата, които покровителства, е от голямо значение.

По същия начин има много повече данни за клиентите, които включват чувства и предпочитания към продуктите, както и демографски данни за клиентите. Това е изключително полезно за предприемачите и собствениците на малък бизнес, ако те притежават необходимите знания, за да могат правилно да събират информация и да тълкуват резултатите. Това, което е чудесно за онлайн проучванията, е, че те са бързи и ефективни при събирането на данни и са много рентабилни. По-долу са посочени някои стъпки, които ще ви помогнат да започнете да използвате проучвания.

Определете целите си

Изключително важно е първоначално да определите какви са целите на вашия бизнес при провеждането на онлайн проучване. Може да се окаже, че обмисляте нова продуктова линия или искате да съберете информация, която да подсили офертите за евентуални инвеститори или търговци. Може дори да желаете да оцените ефективността на вашите рекламни стратегии. Трябва да сте в състояние да ограничите продължителността на анкетата, тъй като ще трябва да устоите на желанието да питате за всичко, което ви дойде наум. В крайна сметка това означава, че трябва да имате добре дефиниран набор от цели които ще ви помогнат да определите кои въпроси трябва да приложите към проучването.

поставяне на цели за безплатни онлайн проучвания

Работа на заден ход

След като сте определили целите си, трябва обмисляне на данните които искате да получите от резултатите от проучването, и след това използвайте обратното мислене, за да разработите въпроси, които се отнасят до тези въпроси. Като илюстрация, ако искате да разберете как клиентите ви харесват обслужването на вашия бизнес, задайте им всички въпроси, за които можете да се сетите и които се отнасят до това как са били обслужени. Трябва да се зададат въпроси за въпроси като дружелюбността на служителите, атмосферата и т.н. Само бъдете сигурни, че не задавате въпроси с двоен аршин. Това означава, че не трябва да задавате два въпроса в един въпрос, което може да обърка или да принуди участника да отговори по начин, който не очаквате. Например, не задавайте въпроси като: "Какво е това? "Колко приветливи и опитни бяха операторите, обслужващи клиенти?". Може да се окаже, че операторите са били гостоприемни, но не са били много опитни, или обратното. Това може да повлияе на начина, по който участникът отговаря на въпроса. Най-добри резултати ще получите, ако направите въпросите по-целенасочени и свързани с вашите цели.

Бъдете наясно с всички предразсъдъци

Вероятно знаете какви отговори ще получите в проучванията си. Често срещана грешка обаче е да създавате въпроси, които водят до желаните от вас отговори. Например: "Съгласни ли сте, че операторите за обслужване на клиенти бяха приветливи?" Ако водите участника по този начин, той е склонен да бъде по-дружелюбен или пристрастен, дори това да не е вярно. Помислете за произволно подреждане на въпросите и се уверете, че те са истински въпроси, а не твърдения.

Първо експериментирайте

Добре е първо да помолите опитен човек да редактира вашето проучване. Тя трябва да бъде ясна и директна, с насочени въпроси. Не забравяйте да определите времето, през което някой ще прави проучването. Ако то отнема твърде много време или има твърде много въпроси, много участници няма да завършат анкетата. Въпросите с отворен край ще изискват повече време за отговор. Те обаче ще дадат по-добри резултати. Затова не се страхувайте и започнете да използвате безплатен инструмент за онлайн проучване!

Събиране на резултатите и оценка на информацията

Изключително важно е да следите клиентите си. При това може да се наложи да изпращате имейли, за да получите обратна връзка, да пускате реклами на уебсайта си и дори на някои сайтове на трети страни, за да привлечете повече хора да участват в проучването. Само не забравяйте да държите проучването си отворено и достъпно в продължение на една седмица, за да дадете на всички справедлив шанс да участват в него. Веднага след като получите резултатите, ги анализирайте и направете своите изводи. Когато това стане, върнете се към основните цели от първата стъпка и проверете дали сте ги постигнали с помощта на проучването.

Коментари

Оставете отговор

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

bg_BGБългарски